C

JAROSLAVAS CECHANOVIČIUS gimė 1949 m. gegužės 20 d. Vievyje. Trombonininkas, dirigentas, muzikantas, kompozitorius, pedagogas, Lietuvos muzikų sąjungos narys.

Vievyje baigė muzikos mokyklą, smuiko klasę. Jį mokė Juozas Gečas (chorvedybą). Panašiu metu čia mokėsi dar trys garsūs Lietuvos muzikai – Dainius Pulauskas, Tadas Šumskas, Gintaras Rinkevičius.
Nuo 1961 m. mokėsi Vilniaus M. K. Čiurlionio menų mokykloje. Vėliau studijavo tuometinėje Lietuvos valstybinėje konservatorijoje. 1973 m. baigė konservatoriją, S. Paliuko trombono klasę. Iki šiol jis vertinamas ne tik kaip trombono, bet ir gitaros, bandžos, bosinės gitaros, smuiko, fortepijono atlikėjas. Menų mokykloje grojo gitara estradiniame ansamblyje. Vėliau – Šiaulių ir Vilniaus statybininkų kultūros rūmų estradiniuose ansambliuose. 1970–1985 m. Lietuvos televizijos ir radijo lengvosios muzikos orkestro (iki 2001 m. vadinosi Lietuvos nacionalinio radijo ir televizijos lengvosios muzikos orkestro) artistas, 1985–1993 m. dirigentas, nuo 1993 m. meno vadovas ir vyriausiasis dirigentas. Nors Lietuvos televizijos ir radijo lengvosios muzikos orkestras tapo svarbia Lietuvos muzikinio ir kultūrinio pasaulio dalimi, 2008–aisiais jo veikla nutraukta. Tačiau J. Cechanovičius dar 2006 m. pradėjo vadovauti Šiaulių miesto bigbendui – tapo meno vadovu ir vyr. dirigentu.
Nuo 1968 m. pradėjo mokytojauti. Pedagoginį darbą pradėjo Balio Dvariono muzikos mokykloje, kur dėstė trombono specialybę. Šioje mokykloje dirbo iki 1969-ųjų. Dėstytojo darbą vėliau tęsė J. Tallat–Kelpšos aukštesniojoje muzikos mokykloje (trombono, gitaros, dirigavimo specialybės). 1979–1983 metais dirbo tuometiniame Lietuvos valstybinės konservatorijos Klaipėdos fakulteto, džiazo katedros gitaros ir aranžavimo dalykų dėstytoju. Vadovavo Lietuvos muzikos ir teatro akademijos Džiazo skyriui, kuriame taip pat ir dėstytojavo.
J. Cechanovičius, kaip atlikėjas, dalyvavo daugybėje koncertų ir garso įrašų su žymiausiais Lietuvos bei garsiais užsienio orkestrais. Prisidėjo prie įrašų kūrimo filmams, spektakliams („Seklio Kalio nuotykiai“ (1978); „Velnio nuotaka“ (1975); A. Aramino „Maža išpažintis“ (1971); V. Ganelino muzikinė pasaka suaugusiems „Raudonkepuraitė“, G. Kuprevičiaus miuziklas „Ugnies medžioklė su varovais“ (1975), kūrė muziką spektakliui „Alisa veidrodžių karalystėje“ ir kt. J. Cechanovičius yra sukūręs daugiau nei 200 muzikos kūrinių – pramoginių ir džiazo dainų, instrumentinių pjesių ir kt., aranžavo, orkestravo daugiau nei 1000 kūrinių įvairiems orkestrams.
J. Cechanovičiaus kūriniai sulaukę pripažinimo, nuolat įtraukiami į dainų švenčių repertuarus, juos atlieka žymūs šalies atlikėjai. Kompozitoriaus sukurta daina „Lietuva – dainų šalis“ tapo konkurso „Dainų dainelė“ himnu. Kitas itin reikšmingas kūrinys – himnas Jonui Pauliui II (2008 m.). Jį įrašė ir atliko Lenkijos Radijo orkestras, choras ir solistė M. Wojnarowska.
Jaroslavas Cechanovičius, kaip kviestinis atlikėjas, grojo su daugybe Lietuvos ir užsienio orkestrų: Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro simfoniniu orkestru (meno vadovas ir dirigentas J. Aleksa), Maskvos baleto ant ledo teatro orkestru (1973 m.), Lietuvos nacionalinės filharmonijos simfoniniu orkestru (meno vadovas ir vyriausias dirigentas J. Domarkas), Lietuvos kameriniu orkestru (meno vadovas S. Sondeckis ), Lietuvos Valstybiniu simfoniniu orkestru (meno vadovas ir vyriausias dirigentas G. Rinkevičius) ir kitais.
Be daugybės sukurtų muzikos kūrinių, šimtų koncertų, įrašų ir pedagoginio darbo, Jaroslavas Cechanovičius taip pat yra kasmetinio Vienos pokylio Vilniuje organizacinio komiteto narys, meno vadovas, programos rengėjas, vyriausias dirigentas. J. Cechanovičius buvo kalbintas daugybėje laidų („Legendos“, „Muzikinis vidudienis“ ir kt.).
2014 m. kompozitorius, dirigentas, muzikas J. Cechanovičius minėjo 50-ies metų kūrybinio darbo sukaktį.

Literatūra ir šaltiniai:
1. Andriuškevičius, Paulius. Jaroslavas Cechanovičius // Lietuvių muzikinės kultūros chronologinis žinynas. – Vilnius, 2011. – D. 1, p. 63, 111, 141, 150.
2. Cechanovičius Jaroslavas // Kas yra kas Lietuvoje. Lietuvos pasiekimai, 2006. – Kaunas, 2006. – P. 491.
3. Juodpusis, Vaclovas. [Jaroslavas Cechanovičius] // Muzikos kalendorius. – 2014, p. 87.
4. Žukienė, Judita. Cechanovičius Jaroslavas: [biografija] // Muzikos enciklopedija. – Vilnius, 2000. – [T.]1, p. 237.


JUOZAS CHMIELIAUSKAS gimė 1946 m. sausio 1 d., Semeliškėse. Vilniaus geležinkelio transporto ir verslo paslaugų mokyklos direktorius, Lietuvos profesinių mokyklų direktorių asociacijos prezidentas.

1964 m. baigė Žaslių (Kaišiadorių r.) vidurinę mokyklą, 1971 m. – Vilniaus pedagoginį institutą. Gyvena Vilniuje.

Literatūra ir šaltiniai:
1. Chmieliauskas Juozas // Kas yra kas Lietuvoje. Lietuvos pasiekimai, 2006. – Kaunas, 2006. – P. 492.

ePaveldas
Knygų startas
BIBLIOTEKA VISIEMS
Skirkite 1.2% GPM bibliotekai naujoms knygoms įsigyti
„Prisijungusi Lietuva“
Vilnijos vartai
Interaktyvi biblioteka
E. klasikos paieška
Epilietis
Atraskite 54,165,855 meno darbų, istorinių įrankių, knygų, video ir garso įrašų iš visos Europos.
Skaitmeninio raštingumo mokymai